× بستن تبلیغات

انواع فرش ماشینی

به مجموعه قوانین و دستورالعملهایی که به منظور کاهش صدمات جانی و خسارتهای مالی وضع می گردد ، ایمنی در صنعت گفته می شود .
از مهمترین ضروریات اولیه کار در مراکز صنعتی ، دانش و آگاهی ایمنی نسبت به آن صنعت است . زیرا عدم آگاهی از خطرات ، به معنای استقبال از خطر بوده که منجر به از کارافتادگی موقت ، دائم و یا نقص عضو و حتی مرگ می گردد .
فرانسه مادر قوانین ایمنی است . چرا که در سال 1867 انجمنی در فرانسه برای پیشگیری از حوادث تشکیل شد که منشور آن اینگونه بود :
صاحب کارخانه فرش ماشینی علاوه بر فرد ، وظیفه دارد که به شرایط جسمی و روحی کارگران توجه نماید . این الزام کاملا اخلاقی است و هیچ گونه مزدی نمی تواند جایگزین آن گردد و باید مقدم بر هر گونه منافع و ملاحظات لحاظ گردد .
در یک کارگاه یا کارخانه باید به گونه ای برنامه ریزی آموزشی انجام شود که در آن مقررات ایمنی ، حفاظتی ، بهداشت محیط کار و آتش نشانی به همه کارکنان و مدیران منتقل شده و قابل اجرا باشد .
در تاسیسات یک شرکت نساجی فرش ماشینی ، فرد با گاز و مواد شیمیایی سروکار دارد که دارای خطر انفجار و آتش سوزی بوده و سمی بودن و مضر بودن مواد شیمیایی شخص را تهدید می کنند .
از مهمترین عواملی که باعث ایجاد حادثه ناشی از کار در محیط های صنعتی فرش کاشان می شود ، می توان به موارد ذیل اشاره کرد :
افزایش بسیار بالای سرعت حرکت ماشینها و محدود بودن توان عکس العمل انسان ، تراکم کارکنان در فضاهای نسبتا کوچک ، افزایش قدرت ماشین آلات و پیچیدگی کار آنها ، عدم آموزش کافی برای کار با ماشین آلات ، ایجاد سروصدای بالای این دستگاهها ، عدم تطابق دانش و تواناییهای جسمی و درونی انسان .
آتش سوزی یکی از مهمترین مباحث تاثیرگذار در هر صنعت و به خصوص صنعت فرش است . استفاده از روش های مناسب ، بکارگیری اقدامات فنی برای کنترل یا کاهش احتمال وقوع آتش سوزی و اثرات آن ، خسارت مختلف ناشی از حریق را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد . البته طبق آمار حدود 80 درصد آتش سوزی ها قابل پیش بینی و پیشگیری است . مثلا در یک کارگاه ریسندگی قرار دادن الیاف که قابلیت اشتعال بسیار زیادی دارند ، حتما باید در مکان مناسب ( ترجیحا سرباز و یا داشتن قابلیت دسترسی از جهات مختلف ) قرار بگیرند . روغن های مخصوص بسیار زود دچار احتراق می شوند و باید در محفظه و انبارهای خاص نگهداری شوند .
کارگران یک کارگاه نساجی فرش ماشینی با عوامل زیان آور شغلی زیادی روبه رو هستند که از همه بدتر تب گرد و غبار است . حالا یا الیاف طبیعی مثل پنبه و یا پرز حاصل از الیاف اکریلیک .
در یک کارگاه ریسندگی دستگاههای رینگ و کاردینگ عوامل تولید صدای بالا هستند و کلا از آنجاییکه کارگران نساجی در معرض صداهای یکنواخت و زیاد دستگاهها می باشند ، اگر اقدامات کنترلی انجام نشود به تدریج میزان زیادی از شنوایی خود را از دست می دهند . ابتدا این امر با افت شنوایی موقتی خود را نشان می دهد و به مرور به از دست دادن شنوایی دائمی منجر می شود . کارگران حداقل سالی یکبار باید شنوایی سنجی شوند .
همچنین استفاده از مواد شیمیایی و رنگها پوست و یا سیستم تنفسی را تحریک می کند که با استفاده از دستکش و ماسک های مناسب باید کارگران را از تحریکات مصون نگهداشت .

نوشته شده در يکشنبه 6 خرداد 1397ساعت 9:23 توسط سید سجاد سیدی پور

به جرات می توان گفت صنعت فرش جز برترین صنایع ایران است . ومیزان سابقه طولانی آن باعث شده پس از سعی و خطاهای فراوان کیفیت خود را به سطح مطلوبی برساند . یکی از بهترین ها ومعتبرترین برند ، فرش ماشینی کاشان است اما لزوما تنها اسم کاشان ضامن کیفیت نیست شما باید به توجه به ویژگی های مختلف به دنبال فرش اصل باشید ، غیر از فرش کاشان نمونه های معروف دیگری نیز وجود دارد که در ادامه می خواهیم به معرفی آنها بپردازیم .


فرش کاشان
به علت قدمت بالا جز بهترین های ایران است . دراین مدل نیز طرح لچک دارد اما عموما در غالب رنگ های گلی و کرم بافته می شود و به دلیل تبحر بافنده ها می توانید انواع سایز های فرش را در این منطقه داشته باشید . که عموما از پشم مرغوبی بافته می شود .
فرش نایین

 بیشتر طرح لچک و ترنج است و بیشتر از کرک در بافت آن استفاده می شود و استحکام مناسبی دارد . ترکیب رنگی از روشن ومات دارد که آرام بخش و جذابیت دارد اما چون غالبا به علت رنگ های روشن زیاد مورد استفاده عمومی نیست و برای موارد محدود تری مصرف می شود .


فرش ترکمن
به علت نوع اقلیم عموما نقشه ها الهام گرفته از طبیعت است که بیشتر به شکل گل یا طرح های تو در تو بافته شده است رنگ های سفید ، سیاه ، سبز تیره ، لاکی تیره از جمله رنگ های پر کاربرد در این نوع فرش هستند .


قالی تبریز
در این مدل طرح های لچک و ترنج و با رنگ های پژ روشن و نخودی بافته می شود و اشکال مورد استفاده بیشتر شاخ و برگ ، گلدانی ، حیوان ، هراتی ، قاب قرانی و.. است . به علت بافت بسیار ریز این نوع فرش جذابیت منحصر به فردی بخشیده و ودر فرش های ابریشم این مهارت چندین برابر خود نمایی می کند.


فرش کرمان
شهرت شدید این هنر در شهر کرمان بیشتر به خاطر رنگ رزی های موجود است که خود این امر باعث شده تا فرش کرمان در تنوع رنگی بالایی قرار گیرد . و عموما از طرح های در خت و گل استفاده می شود .


در زمینه فرش ماشینی نیز تنوع و تعداد زیاد وجود دارد از جمله شهرهای کاشان ، مشهد ، تبریز ، قم و.. اما شما باید به دنبال بهترین های آن باشید که در مقالات گذشته تفاوت فرش اصل از غیر اصل توضیح داده شده است .

برای خرید فرش ماشینی کاشان با بهترین کیفیت می توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

www.barenli.com

نوشته شده در چهارشنبه 26 ارديبهشت 1397ساعت 19:12 توسط سید سجاد سیدی پور

در هر فروشگاهی تعداد زیادی فرش ماشینی و فرش دستباف وجود دارد . در هنگام خرید عموما افراد به نحوه بافت و سختی های که در این راه بوده فکر می کنند . قبل از خرید باید تفاوت های این دو مدل را بدانید تا با استفاده از دانش موجودتان و با توجه به بودجه مد نظر کالایی با کیفیت تهیه کنید .


ویژگی های فرش دستبافت
از ویژگی های اصلی فرش دستبافت می توان به کیفیت بالای آن اشاره کرد . شما می توانید مطمئن شوید با کوچکترین جزئیات و بیشترین توجه بافته شده است . بهترین مواد برای بافت در آن استفاده می شود ، ارزش آن کار بالاست و می توانید مطمئن باشید که این فرش نوع منحصر به فردی است که به صورت تکی در جهان وجود دارد .


از مزایای مهم فرش دستبافت ، دوام و بسیار تمیز و مرتب بودن به صورتی که گره ها بدون تغییر باقی می مانند . ونکته دیگر اینکه حاشیه کنار فرش بدان دوخته شده و نمای آن را لوکس تر نموده است .


در  پشت فرش دستبافت طرح قالی به وضوح دیده می شود و نقشه یکسان است ، اما در فرش ماشینی بخصوص اگر کیفیت مناسبی نداشته باشد به صورت دقیق مشخص نیست و در نقاطی کاملا مات می باشد .


ویژگی های فرش ماشینی
دستگاه های موجود در کارخانجات باعث شده بتوان هزاران طرح و رنگ را باهم ترکیب کرد و به تنوع بیشماری در این زمینه دست پیدا کرد . در فرش ماشینی طرح ها به تقارن کاملی دست پیدا می کنند که این ویژگی از دسترس انسان خارج است .
 اگربه گره های منظمی که وجود دارد توجه کنید و پشت فرش را لمس کنید زبری خاصی را حس می نمایید . در فرش ماشینی بیشتر از مواد مصنوعی استفاده می شود اما در فرش دستبافت علاوه بر الیاف طبیعی از رنگ های طبیعی و منحصر به فردی استفاده می شود که در طول زمان و شستشو عموما ثابت می ماند .


در فرش ماشینی گره وجود ندارد بلکه به صورت قلابی وجود دارد که  با چسب فرش محافظت می شود و در صورت از بین رفتن چسب فرش دچار از هم گسیختگی می شود .


همانطور که می دانید فرش ماشینی کاشان و فرش دستبافت کاشان جز بهترین ها و قدیمی ترین های ایران هستند . اما در نهایت این شمایید که تصمیم گیرنده نهایی هستید در نتیجه و بالطبع با توجه به مواردی که گفته شد ،کیفیت فرش دستبافت بیشتر از فرش ماشینی است و در نتیجه قیمت فرش ماشینی کمتر است . اما فرش ماشینی نیز مزایایی دارد مثل اینکه برای افرادی که به دنبال طراحی متنوع هستند مناسب می باشد و با بودجه مشخصتان می توانید طیف وسیعی از این قالی را ملاحظه کنید .

 

نوشته شده در سه شنبه 25 ارديبهشت 1397ساعت 16:28 توسط سید سجاد سیدی پور


آخرين مطالب
» <-PostTitle->

Design By : بست بلاگ